Sosyal Medya Danışmanlığı

Gelişen teknoloji ile birilikte bilgi edinme ve tüketim alışkanlıklarımız da değişmeye başladı. Bu değişimin en büyük örneği ise bilgi edinme platformlarında yaşanan değişiklikler ila karşımıza çıkıyor. Uzun ansiklopedik araştırmalar sonucunda elde etiğimiz bilgiler günümüzde tek bir tıklama ile saniyeler içinde karşımıza çıkan içerikler olarak büyük bir değişim yaşadı. Peki ama bu süreçte neler oldu?

İlk olarak ansiklopedik araştırmalar olarak karşımıza çıkan sistem ansiklopedik araştırmalardan sonra yerini sadece belirli kaynaklar üzerinden tek taraflı olarak bilgi elde etiğimiz dönem ile bizleri karşıladı. Bu dönem bir öncekine göre daha da kolay olmasına rağmen kullanıcı için yine de yetersiz. Yapıla yeni araştırmalar sonucunda günümüzde kullandığımız bilgi elde etme yöntemi ortaya çıktı.

Şu an kullandığımız sistemin ise en büyük farkı çift taraflı bir etkileşime sahip olması. İnternet teknolojisinin sahip olduğu bu çift taraflı etkileşimin en büyük avantajı ise anlık olarak etkileşime geçilebiliyor olması. Bu anlık etkileşim sonuçta ortaya ‘sosyal medya’ dediğimiz bir kavramı çıkardı.

Sosyal Medya Nedir

Alışkanlıklarımızın değiştiği ve bilgi tüketimimizin sürekli olarak arttığı günümüzde en çok merak edilen konulardan birisi de sosyal medyanın ne olduğudur. Şu ana kadar sosyal medya hakkında birçok açıklama yapılmış olmasına rağmen yapılan bu açıklamalardan hiçbiri yeterli değildir.

Herkesin yeni anlamlar yüklediği ve hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran öğelerden biridir olarak tanımladığı sosyal medya yeni gelişen web teknolojileri ile birlikte gelen kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızı sayesinde çift yönlü etkileşim ile eş zamanlı olarak bilgi paylaşımının elde edildiği bir platformdur.

Kısaca sosyal medyayı haber kaynakları ile sürekli olarak bir etkileşim içinde olmak şeklinde ifade edebiliriz.

Sosyal medyanın ne olduğu kadar önemli olan bir diğer nokta ise sosyal medyanın ne olmadığıdır. O halde sosyal medya ne değildir;

* Sosyal medya sadece Facebook ve Twitter değildir. Sosyal medya Facebook ve Twitter’ında dâhil olduğu birçok sosyal ağdan meydana gelen oldukça kapsamlı ve geniş bir yapıdır.

* Rakip firmanızın ‘Facebook beğeni’ sayısı ve ‘Twitter takipçi’ sayısı ile kendi firmanızın ‘Facebook beğeni’ sayısı ile ‘Twitter takipçi’ sayınızı karşılaştırdığınız bir platform değildir. Sosyal medya birçok sosyal ağ üzerinde etkin ve nitelikli olarak kullanıcılara içerikler sunmaktır.

* Sosyal medya başlı başına internet değildir. Sosyal medya internet teknolojileri yardımı ile bireyler ile iletişim kurmaktır.

Sosyal Medya Ağlarının Özellikleri

Herkesin genel bir kitleye ulaşabilmesine olanak sağlayan ve birçok farklı platform ile karşımıza çıkan sosyal medyanın sahip olduğu ortak özellikleri dört ana başlık halinde inceleyebiliriz;

* Erişilebilirlik: Kullanıcıların her zaman ve her yerden sürekli olarak erişebilmelerine olanak tanır.

* Programlanabilirlik: Genel olarak bütün sosyal medya platformları kendine has özellikler içerir ve kişiselleştirilebilir.

* Kullanılabilirlik: Sosyal medya kişiler tarafından büyük eğitimlere gerek duyulmadan rahat bir şekilde kullanılabilir.

* Dinamiklik: En önemli özelliği ise sürekli olarak bir akış içinde olması ve kendini yenileyebilir olması.

Geleneksel Medya ve Sosyal Medya Arsındaki Farklar

Sosyal medya sahip olduğu dinamik ve güncel içeriği ile sürekli olarak bir yenilenme halindedir. Sahip olduğu bu değişim halinde olan içeriği ile kullanıcılara her saferinde yeni bir bilgi sunabilmektedir.

Sosyal medyada yayınlanan bir içerik üzerinde değişiklik yapılabilir. Ver olan içerikte bir sorun meydana geldiği zaman hemen müdahale edilebilir ancak geleneksel medya için böyle bir durum söz konusu değildir.

Sosyal medyanın paylaşımı ise geleneksel medyaya göre daha kolaydır. Sosyal medyanın sağladığı paylaşım kolaylığı ile bir içerik daha fazla kişiye ulaşabilir.

Sosyal Medya ve Sosyal Ağlar Aynı Mıdır?

Sosyal medya kullanıcılara internet ile erişim sağlayan her türlü içeriği barındıran yapıdır. Sosyal ağlar ise daha özel bir alana hitap eden, kullanıcıların diğer kullanıcı ve bireyler ile kişisel olarak iletişim kurmalarını sağlayan yapılardır.

Firmalar Neden Sosyal Medyayı Kullanmalıdır?

Sosyal medya her ne kadar oldukça yeni bir platform olsa da etkilerinin oldukça büyük olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle de son dönemlerde Mısır’da ki ve Taksim’de meydana gelen olaylar göz önüne alındığı zaman aslında sosyal medyanın kitleler üzerinde ne kadar büyük etkilere sahip olduğu görülebilir.

Sosyal medya kullanan firmanın bu konuda ki kazancı ne olacaktır. Sosyal medya üzerinden firmaların yapacakları tanıtımlar firmaların etkili bir tanıtım yapmalarında onlara yardımcı olacaktır. Çünkü sosyal medya üzerinden yapılacak olan tanıtımlar çift yönlü bir etkileşim sağladığı için kullanıcılar akıllarında ki sorulara anında yanıt almaktadırlar.

Sosyal medyanı firmaya bir diğer kazancı ise yapılacak olan yeni kampanyalar ve anketler hakkında araştırmalar yapılabilir.

Sosyal Medya’da Yer Alan Ağlar Hangileridir ve Nasıl Hizmet Verirler?

* Facebook: Sistem üzerinden çeşitli kişiler ya da sayfalar üzerinden iletişim kurabilmeniz konusunda sizlere yardımcı olur. Site üzerinde kendi sayfanızı oluşturuyorsunuz ve arkadaşlıklar kuruyorsunuz. Çevrenizde yer alan kişilere istekler gönderebiliyor ya da onlardan istekler alabiliyorsunuz. Facebook üzerinden aynı zamanda kişisel sayfalar oluşturabilir ve çevrenizde ki insanlar ile bu sayfalar üzerinden bağlantı kurabilirsiniz.

* Twitter: İş dünyasından önemli kişiler başata olmak üzere birçok kişi ile bağlantı kurmanızda sizlere yardımcı olacaktır. Site üzerinden kişisel bir sayfa oluşturabilir ve oluşturduğunuz bu sayfa üzerinden paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Twitter üzerinden yapacağınız paylaşımlarda ki en önemli nokta ise gönderilerin 140 karakter ile sınırlı olmasıdır. 140 karakter ilk noktada büyük bir dezavantaj gibi görünse de günümüzde hızlanan yaşam ile birlikte insanlar uzun yazıları okumadıkları için bu sınırlı olan karakter sayısı daha da etkili olmaktadır. Aynı zamanda çeşitli listeler oluştuğu için bu listeler de kişilerin gündemi belilrlemesinde yardımcı olacaktır.

* Instagram: Facebook ve Twitter ile oldukça benzer olan bir site olarak karşımızda yer alıyor. Ancak Instagramın en önemli özelliği kullanıcıların site üzerinde kendilerine ait çeşitli fotoğraflar paylaşabilmelerine izin veriyor olması. Site üzerinde paylaşılan fotoğraflar Twitter’da olduğu gibi belirli bir takipçi kitlesi tarafından takip edilebiliyor olmasıdır. Site üzerine fotoğraflarınız yüklediğiniz zaman mevcut olan filtrelerden biri ile fotoğrafınızın üzerinde değişiklik yapabiliyorsunuz.

* Foursquare: Çeşitli yer bildirimleri yapabileceğiniz sosyal ağ olarak karşınıza çıkıyor. Bu sosyal ağ üzerinden yapılacak olan paylaşımlar ile çevrenizdeki kişileri bilgilendirebiliyorsunuz. Diğer sitelerde olduğu gibi foursquare üzerinde de belirli bir arkadaş çevreniz oluyor ve bu çevreniz ile sürekli olarak bağlantı içinde oluyorsunuz. Bu site üzerinden yapılacak olan paylaşımlar kurumların reklam yapması konusunda onlara yardımcı olacaktır. İnsanların büyük bir kısmı gideceği yerler hakkında bilgi almak için kullanmaktadırlar.

* YouTube: Çektiğiniz videolarınızı paylaşabileceğiniz bir sosyal ağdır. Bu sosyal ağ üzerinden çektiğiniz videoları paylaşıp alında yer alan yorum kısmından da bireyler ile anında bir etkileşim içinde olabilirsiniz. Site üzerinde kendinize ait oluşturacağınız bir hesap ile kendi listenizi belirleyebilir ve önerilerde bulunabilirsiniz.

* Pinterest: Pinterest için Twitter’ın resimlisi olarak ifade edebiliriz. Pinterest’in diğer sosyal ağlardan en büyük farkı ise kendine ait bir uygulamasının olmasıdır. Uygulamayı indirdikten sonra sisteminize kuruyorsunuz. Gezdiğiniz internet sitelerinde karşınıza çıkan görselleri Pinterest aracılığı ile oluşturacağınız hesabınız üzerinde ki sayfanıza aktarabiliyorsunuz. Pinterest sizlerin kendinize ait görsel bir arşiv oluşturmanız konusunda sizlere yardımcı oluyor.

* LınkedIn: Kısaca iş hayatı için Facebook olarak tanımlayabileceğimiz LınkedIn, sizlerin diğer üyeler ile iletişim kurmasını sağlar. Facebook’tan farklı olarak ağ üzerinde yer alan bütün gönderiler iş hayatı ile bağlantılıdır. Site üzerinden Facebook’ta olduğu gibi çeşitli sayfalar oluşturabilme ve arkadaşlar ekleyebilme imkanını sahipsiniz.

* Vine: Kısa videolar çekmenize ve paylaşmanıza izin veren bir uygulama. Vine ile çekeceğiniz videoların süresi maksimum 6 saniye uzunluğunda olabiliyor. Video sitelerinden farkı ise başlı başına bir video çekme uygulaması olmasıdır. Bu uygulama ile birlikte kullanıcılar maksimum 6 saniyeye varan videolar çekebiliyorlar. Vine sizlere kaydı durdurup tekrar devam edebilme seçeneği sunuyor ve çektiğiniz videolar sürekli olarak sonsuz bir GIF olarak dönebiliyor.

* Blog: Blogspot, Wordpress, Tumblr bu üç sistemde karşımıza blog uzantısı olarak çıkmaktadır. Kişisel internet sitesi gibi kullanabileceğimiz blogların sahip oldukları en büyük özellik ücretsiz olmalarıdır. Ücretsiz olarak karşımıza çıkan bu sistemler üzerinden istediğimiz paylaşımları yapabilir ve belirli kişileri bu siteler üzerinden takip edebiliriz.